Samsung UE65KS8000

Samsung UE65KS8000

Takiego telewizora Samsung nie wypuścił od lat – mowa o flagowym modelu z płaskim ekranem

  • Data: 2016-06-22

Telewizor ten stworzono z myślą nie tylko o fanach perfekcyjnego obrazu, ale także nowoczesnych rozwiązań. Samsung KS8000 i opisywany na wcześniejszych stronach KS9000 należą do najwyższej, prestiżowej serii telewizorów SUHD 2016, wykorzystującej m.in. technologię Quantum Dot. Nie przez przypadek zestawiliśmy obok siebie te dwa testy – modele KS8000 od KS9000 nie różnią się od siebie zbytnio, mają takie same matryce i takie same rozwiązania techniczne. Najważniejszą cechą, która je różni, jest wygięcie ekranu w modelu KS9000. Oznacza to, że czytając naszą recenzję KS9000, dowiecie się też całkiem sporo o modelu KS8000. W ostatnich latach Samsung postawił mocno na modele z zakrzywionym ekranem i pod tym względem jest liderem – praktycznie wszystkie modele flagowe tego producenta posiadały zakrzywione matryce. Wprawdzie wygięte ekrany potęgują głębię obrazu, a przede wszystkim świetnie wyglądają, ale okazuje się, że nie wszystkim się podobają. Dlatego po dwóch latach nieobecności płaskich ekranów w najbardziej zaawansowanych seriach Samsunga producent modelem KS8000 dał klientom możliwość wyboru – zakrzywiony czy może jednak płaski.

Jak wspomniałem wcześniej, różnice między tymi dwoma modelami są tak niewielkie, że recenzja modelu KS8000 mogłaby być w zasadzie powieleniem wcześniejszego tekstu o KS9000, ale przecież nie miałoby to sensu i byłoby nie fair w stosunku do Czytelników. Dlatego w tym miejscu skupię się bardziej na innych aspektach, dotyczących m.in. współpracy tych telewizorów z urządzeniami zewnętrznymi oraz na ich funkcjonalności.

KS8000 a KS9000

Różnice między serią KS8000 a KS9000 dotyczą oferty dostępnych rozmiarów. Największy KS8000 występuje w wersji 75-calowej, natomiast jego wygięty brat, czyli KS9000, jest jeszcze większy i może się pochwalić przekątną 78-cali (w chwili, gdy piszę ten tekst, nie jest jeszcze znana jego cena w Polsce). Z kolei za 65-calowy UE65KS8000 przyjdzie nam zapłacić niecałe 12 tysięcy złotych, wersja 55-calowa to wydatek ok. 8 tysięcy, zaś za wersję 49-calową zapłacimy ok. 6.600 złotych. Cieszy obecność w ofercie modelu 49-calowego, gdyż w poprzednich latach Samsung nie oferował mniejszych przekątnych w topowych modelach SUHD. Teraz flagowy telewizor możemy mieć również w mniejszym salonie i cieszyć się znakomitym obrazem na takim ekranie.

Dlaczego warto kupić telewizor 4K?

Wiele osób wciąż zastanawia się, czy warto kupić telewizor 4K, UHD, a tym bardziej SUHD. Tak, to prawda, jeszcze żaden kanał w Polsce nie nadaje w ultrawysokiej rozdzielczości, ale już teraz na satelicie dostępne są kanały demonstracyjne, także część meczów Euro 2016 realizowanych jest w 4K. W rozdzielczości Ultra HD znajdziemy już nie kilka, a kilkanaście seriali, filmów i programów rozrywkowych, np. w ofercie Netflixa, a także w player.pl (na wyłączność w telewizorach Samsunga). Ponadto na rynek trafiły wreszcie od dawna zapowiadane odtwarzacze Ultra HD Blu-ray i pierwsze filmy na nowym nośniku. Samsung KS8000, podobnie jak pozostałe telewizory SUHD 2016 oraz telewizory innych producentów certyfikowane logo Ultra HD Premium, są pierwszymi ekranami w pełni zgodnymi z nowym standardem, co oznacza, że nie tylko wyświetlają obraz o ultrawysokiej rozdzielczości 3840x2160 pikseli, ale też korzystają z szerokiej palety kolorów oraz posiadają dużą jasność, dzięki czemu radzą sobie z obsługą HDR (szerokiego zakresu tonalnego). To sprawia, że KS8000 jest telewizorem gotowym zarówno na to, co już jest dostępne, jak i na treści, które pojawiać się będą w kolejnych latach. Kupując teraz telewizor SUHD, możemy być pewni, że będzie to wybór na długie lata, gdyż przygotowany jest na przyszłe formaty, które są jeszcze w powijakach, ale zapewne niebawem będą coraz bardziej dostępne, być może także w naszej telewizji.

Błyskawiczny Smart TV

Zaznaczyłem to już przy opisie KS9000, ale warto podkreślić to ponownie w recenzji KS8000. Nowe telewizory Samsunga są niezwykle szybkie (w porównaniu z wcześniejszymi modelami), gdyż ich uruchomienie trwa zaledwie sekundy. Oczywiście uruchamianie poszczególnych aplikacji będzie zależało od prędkości naszego łącza internetowego, ale wszelkie kwestie systemowe działają momentalnie. Przechodzenie pomiędzy kanałami telewizyjnymi a aplikacją player.pl czy Netflix jest natychmiastowe. Cały nowy odświeżony interfejs jest bardzo przyjemny dla oka. Co warto podkreślić, w przypadku nowych telewizorów Samsunga nie uciekniemy od funkcji Smart TV, chyba że będziemy jedynie wyłączać kanały. Główny interfejs opiera się na pasku z wyborem poszczególnych źródeł obrazu oraz aplikacji internetowych, przy których dostępne są również rekomendacje – telewizor na podstawie analizy wybieranych przez nas programów sam podsuwa nam sugestie, co warto obejrzeć.

Samsung KS8000 świetnie sobie radzi z multimediami zgromadzonymi zarówno na zewnętrznych dyskach twardych, jak i dyskach sieciowych. Potrafi odtworzyć pliki również w rozdzielczości 4K i zakodowane nowym kodekiem HEVC, odtwarza muzykę w formacie FLAC i czyta napisy z polskimi znakami. Nawigacja po odtwarzaczu multimedialnym jest również szybka i bardzo intuicyjna.

Świetna współpraca ze smartfonami

W ostatnich latach najważniejszym urządzeniem elektronicznym stał się smartfon. Mamy go zawsze pod ręką, to nim robimy zdjęcia, nagrywamy filmy i słuchamy muzyki zapisanej w jego pamięci bądź odtwarzanej za pośrednictwem serwisów streamingowych, jak np. Tidal.

KS8000, tak jak i pozostałe telewizory Samsung SUHD 2016, świetnie radzi sobie w komunikacji ze smartfonami i to nie tylko tych z logo koreańskiego producenta, ale również z konkurencyjnymi modelami z systemem Android oraz iOS. Warto jednak pamiętać, że ze smartfonami Samsung Galaxy (zarówno z najnowszymi modelami z serii S7, jak i starszymi S6) łączność jest ułatwiona za sprawą funkcji Quick Connect. Nic dziwnego, że producent optymalizuje swoje urządzenia pod względem współpracy między sobą i zaleca korzystanie z firmowych zestawień jako najbardziej efektywnych i niezawodnych. Korzystając z najnowszego flagowca Samsung Galaxy S7, możemy szybko przejść do sterowania telewizorem z poziomu smartfona – przesyłać pliki i skorzystać z funkcji Screen Mirroringu, czyli przesyłania obrazu ze smartfona na duży ekran telewizora. Jest to dziecinnie łatwe. W przypadku konkurencyjnych urządzeń trwa to trochę dłużej, gdyż wcześniej należy pobrać aplikację Smart View, która również umożliwia przesyłanie zdjęć, filmów i muzyki z telefonu na telewizor oraz sterowanie nim zamiast pilotem. Co więcej, aplikacja umożliwia również oglądanie obrazu z telewizora na ekranie smartfona, np. gdy jesteśmy w drugim pokoju.

Warto wiedzieć

Technologia Quantum Dot (kropek kwantowych) zastosowana w najnowszych telewizorach Samsung SUHD należących do serii 9, 8 czy 7, a więc np. KS9000 czy KS8000, umożliwia uzyskanie jeszcze lepszego obrazu przy jednoczesnej poprawie ogólnej efektywności energetycznej. Czym zatem są kropki kwantowe i dlaczego tak dobrze sprawdzają się w ekranach?

Kropki kwantowe to nanokryształy materiału półprzewodnikowego. Są niezwykle małe, a ich rozmiary podaje się w nanometrach (nm). Nanometr  jest miliardową częścią metra, co oznacza, że kropki kwantowe są mniejsze niż 1/100.000 grubości ludzkiego włosa. Kropki kwantowe mogą być wykonane z różnych pierwiastków. Charakteryzuje je bardzo wysoka wydajność pochłaniania i emisji światła. Z uwagi na tę właściwość wykorzystuje się je m.in. w produkcji ekranów telewizorów.

Kropki kwantowe są fotoaktywne, co oznacza, że pochłaniają, a następnie emitują światło. W zależności od ich wielkości emitują światło w innym kolorze (o innej długości fali). Na przykład kropka o wielkości 2 nm emituje światło niebieskie, natomiast kropka 6-7 nm – światło czerwone.

Kolor światła emitowanego przez każdą kropkę jest bardzo stabilny, więc mogą precyzyjnie odwzorowywać kolory, podczas gdy barwy światła emitowanego przez tradycyjne materiały mieszają się z kolorami sąsiednich elementów. Dzieje się tak, ponieważ szerokość linii widmowej światła z kropek kwantowych jest znacznie mniejsza niż w przypadku konwencjonalnych materiałów.

W rezultacie trzy barwy podstawowe mogą być rozróżnione znacznie precyzyjniej niż w przypadku konwencjonalnego ekranu telewizyjnego, a wyświetlacz z kropek kwantowych znacznie dokładniej odwzorowuje szerokie spektrum kolorów.

Kolejną zaletą emitujących światło kropek kwantowych jest ich wysoka efektywność. W porównaniu z fosforem w tradycyjnych telewizorach nie tylko mogą one odwzorować więcej kolorów, ale dzięki właściwościom fotoaktywnym charakteryzują się wyższą efektywnością świetlną.

Obraz, Smart TV, design i wiele więcej

Za co można pokochać Samsunga KS8000? Wymieniać można naprawdę długo, ale przede wszystkim za jakość obrazu, która naprawdę na chwilę obecną ma rywali tylko w postaci telewizorów z pełnym tylnym podświetlaniem LED. Zaawansowanym użytkownikom, maniakalnie podchodzącym do jakości obrazu, polecam skorzystanie z profesjonalnej kalibracji, a wszystkim innym zalecam wybór ustawienia trybu "Film" – już po kilku sekundach od wyjęcia telewizora z pudełka pozwoli to cieszyć się świetną jakością obrazu.

Nowy telewizor wspiera wszystko, czego należy wymagać od takiego urządzenia w 2016 roku. Ma przejrzysty i szybki Smart TV, który nie jest dodatkiem, a integralną częścią menu – pomiędzy Netfilxem a kanałami TV przechodzi się w sposób niemal niezauważalny. Do tego wszystkiego dochodzi naprawdę świetne wykonanie zarówno z przodu, jak i z tyłu. Wzornictwo tego telewizora jest nowoczesne, ale spokojnie możemy go umieścić również w klasycznych wnętrzach i dalej będzie z nimi współgrał. Atutem jest także wysoka, ale nie wygórowana cena, odpowiednia do możliwości i wielkości tego telewizora. Samsung wyraźnie zaspokaja też potrzeby użytkowników, oferując ten model w wielu rozmiarach. KS8000 jest wyposażony w płaski ekran, ale można się skusić na jego bliźniaczy model z zakrzywioną matrycą – KS9000. Seria SUHD to telewizory dla osób oczekujących najwyższej jakości pod każdym względem i nasze testy udowodniły, że Samsung spełnia te wymagania i to z nawiązką.

Werdykt: Samsung UE65KS8000

★★★★★ Świetny "wszystkomający" telewizor, który nie zestarzeje się szybko nie tylko ze względu na ponadczasowy design, ale z uwagi na możliwość obsługi przyszłych standardów obrazu na, które jeszcze nie są gotowi nadawcy