Definitive Technology BP9080x

Definitive Technology BP9080x

Okazałe BP9080x należą do największych i najbardziej zaawansowanych konstrukcyjnie kolumn tego amerykańskiego producenta

  • Data: 2017-07-13

Specjalnością Definitive Technology są kolumny charakteryzujące się specyficzną konstrukcją głośnikową. Układ bipolarny stosowany jest w większości zespołów głośnikowych, ale jakby tego było mało, producent dorzucił do tego aktywną sekcję niskotonową, co niesie ze sobą wiele zalet, bo sprawia, że kolumny są o wiele łatwiejsze do napędzania dla wzmacniaczy, ale przede wszystkim można je stosować zarówno w instalacji stereo, jak i kinowej (wtedy użytkownik nie musi stosować dodatkowego aktywnego subwoofera – pozwala to zaoszczędzić pieniądze związane z kupnem osobnej aktywnej jednostki niskotonowej, ale, co równie ważne, kolumny BP9080x nie zajmują tyle miejsca co standardowe podłogówki i dodatkowy subwoofer).

Testowane kolumny są wysokie i smukłe zarazem, sporo też ważą, ponieważ wyposażono je w aż cztery głośniki średniotonowe oraz trzy wysokotonowe. Z kolei w aktywnej sekcji niskotonowej pracuje pojedynczy przetwornik niskotonowy napędzany oczywiście przez własny wzmacniacz i wspomagany w paśmie niskich tonów przez dwie membrany bierne. Zatem przyszły użytkownik tych kolumn nie będzie musiał obawiać się o moc wzmacniacza i jego wydajność prądową – z racji wysokiej efektywności Definitive Technology są łatwe do napędzania, a ich największą zaletą jest fakt, że mogą współpracować z szeroką gamą wzmacniaczy, zarówno tych o niskiej, średniej, jak i wysokiej mocy – maksymalnie są w stanie przyjąć moc dochodzącą do 455W, co jest imponującym osiągnięciem, a jednocześnie zadowolą się nawet 40-watową integrą.

Technologiczne rarytasy

W przypadku Definitive Technology BP9080x konstruktorzy zastosowali wiele oryginalnych technologii, np. aktywną sekcją niskotonową czy też bipolarną konstrukcję głośnikową. Ponadto wykorzystano rozwiązania mające na celu redukcję zniekształceń, jakie zwykle powstają w przypadku klasycznych głośników (szerzej o tym wspominałem przy okazji testów innych modeli kolumn Definitive Technology).

Jak wspomniałem wcześniej, BP9080x wyposażono w smukłe i strzeliste skrzynie, co miało na celu przede wszystkim uzyskanie jak najlepszej charakterystyki kierunkowych fal akustycznych promieniowanych przez głośnikowy układ bipolarny. W tym konkretnym przypadku kolumny promieniują zarówno do tyłu, jak i do przodu, a oprócz tego wyposażono je w górny moduł średnio-wysokotonowy, zastępujący oddzielne głośniki na potrzeby standardów Dolby Atmos i DTS:X. Tak więc testowane kolumny zawierają w sobie wiele rozwiązań konstrukcyjnych, sprawiających, że stają się ponadprzeciętnie uniwersalnymi jednostkami, zdolnymi do pracy w różnych warunkach, z szeroką gamą wzmacniaczy, zarówno w klasycznych instalacjach stereo, jak i wielokanałowych. Obudowę wykonano z grubych płyt MDF z wewnętrznymi poprzecznymi wzmocnieniami. Oczywiście skrzynię wewnątrz podzielono na kilka komór – każdy dwudrożny moduł posiada własną, odrębną i niezależną objętość, ale największą wydzielono dla dużego, 304mm stożka niskotonowego napędzanego przez wbudowany w kolumnę wzmacniacz. Głośnik niskotonowy dysponuje układem rezonansowym opartym na dwóch membranach biernych rozpraszających fale wytwarzane w komorze przez woofer. Taki układ ma wiele zalet, dzięki czemu przewyższa tradycyjny prosty tunel bas-refleks, zwykle obarczony pewnymi niedoskonałościami, o których już nie raz wspominałem przy okazji porównywania tych obydwu rozwiązań. Układ z membranami biernymi jest natomiast sporym wyzwaniem dla konstruktora, bo podczas projektowania wymaga zarówno dużej wiedzy, jak i doświadczenia, nie wspominając już o opanowaniu pewnych zależności, mających miejsce w przypadku konkretnej skrzyni czy woofera mającego współpracować z membraną bierną.

Zatem BP9080x bazują na solidnie i pomysłowo zaprojektowanym module niskotonowym, nastawionym nie tylko na osiąganie wysokiej efektywności, ale również odpornym na niekorzystne interakcje z pomieszczeniem odsłuchowym. Z kolei moduł średnio-wysokotonowy umieszczony z przodu pracuje w konfiguracji symetrycznej, czyli mamy tutaj do czynienia z przetwornikiem wysokotonowym umieszczonym między pionowo ulokowanymi głośnikami stożkowymi odtwarzającymi zakres średnicy i górnych partii niskich tonów. Tylny moduł średnio-wysokotonowy również jest dwudrożny, ale w tym przypadku wykorzystano klasyczny układ głośnikowy oparty na kopułce wysokotonowej współpracującej z pojedynczym głośnikiem stożkowym – układ ten ma za zadanie przede wszystkim zwiększyć zdolność kolumn do uzyskiwania modelowej charakterystyki promieniowania w kącie 360 stopni, co jest typowe dla bipolarnych zespołów głośnikowych.

Monumentalne brzmienie

Definitive Technology brzmią potężnie, nie tylko za sprawą mocnych, wyrazistych i głęboko odtwarzanych niskich tonów, ale przede wszystkim w związku z hektarami przestrzeni generowanej przez bipolarny układ głośnikowy. Jeśli zależy Wam na trójwymiarowej przestrzeni, w której macie ochotę się zanurzyć, to model BP9080x umożliwi Wam taką przyjemność. Te okazałe strzeliste podłogowe kolumny specyficznie budują stereofonię, przede wszystkim w oparciu o wrażenia dźwiękowe związane z określeniem i umiejscowieniem w przestrzeni konkretnych źródeł pozornych – jeśli BP9080x zostaną dobrze ustawione w pokoju odsłuchowym, to przestrzeń, jaką wygenerują, wirtualnie oddali od słuchacza ściany o dodatkowe kilka metrów. Stereofonia nabiera wtedy głębi, rozmachu, a słuchacz odbiera to tak, jakby dźwięki nie były zamknięte w pewnej bryle, ale wykraczały daleko poza nią. Szczególnie dobitnie słychać to było podczas odsłuchu muzyki elektronicznej w wykonaniu Oldfielda czy Jarre'a – muzyczne pejzaże mocno nasycone w dźwięki o różnej formie i treści mogłem zlokalizować w miejscach, w których się ich nie spodziewałem. Doświadczyłem tego na obydwu najnowszych krążkach wyżej wymienionych artystów, zwłaszcza że słuchałem tych płyt od dłuższego czasu za pośrednictwem konwencjonalnych kolumn. Przestrzeń generowana przez Definitive Technology mocno wykracza poza schematy utarte przez tradycyjne zespoły głośnikowe. Przestrzeń fascynuje przede wszystkim rozmiarami i trójwymiarowością. Nie twierdzę, że ten oto amerykański producent stworzył kolumny idealnie odtwarzające przestrzeń, bo mamy przecież na rynku wiele równie znakomitych konstrukcji opartych na koncentrycznym układzie głośnikowym, jak chociażby Tannoy czy też Gradient. Ale z drugiej strony przestrzeń generowana przez BP9080x jest na tyle specyficzna, że wymyka się poza jakiekolwiek standardy i dlatego zaskakuje i zachwyca zarazem, mimo że nie do końca jest zgodna z utartymi stereotypami.

Definitive Technology BP9080x dobrze brzmią z jazzem i klasyką, ale to w przypadku tego drugiego gatunku muzycznego świetnie oddają potęgę charakterystyczną dla dużego składu symfonicznego – obojętnie czy słuchałem koncertu Stinga, czy Schillera, orkiestra symfoniczna rysowana przez Definitive Technology brzmiała tak, jakbym słuchał jej właśnie podczas wykonania na żywo, a nie w pokoju o powierzchni ponad 30 metrów kwadratowych. Rozmach, z jakim te kolumny budują scenę dźwiękową, jest imponujący i daje dużo do myślenia na temat możliwości kolumn wyposażonych w bipolarny układ głośnikowy. BP9080x zasługują również na uznanie za sprawą łatwości, z jaką są w stanie odtwarzać nawet najbardziej złożoną muzykę. Prezentują dużą kulturę grania popartą dobrze zrównoważonym przekazem i przede wszystkim brakiem nerwowości czy kompresji w momentach, kiedy dochodzi do mocnego zagęszczenia jednocześnie odtwarzanych dźwięków – prawdę mówiąc, jest to już granie typowe dla wysokiej klasy kolumn obchodzących się z muzyką w wyrafinowany sposób, umożliwiając słuchaczowi wgłębienie się w aspekty brzmieniowe niedostępne za pośrednictwem średniej klasy kolumn. BP9080x niewątpliwie należą do kolumn przede wszystkim dobrze brzmiących technicznie, więc w ich przypadku nie ma miejsca na utarte konwenanse związane z postrzeganiem brzmienia przez pryzmat nazbyt rozgrzanej czy słodkiej średnicy czy cyzelowaniem dźwięków nawet tych mniej przystępnych dla miłośników pięknej atłasowej barwy. Są to bezpośrednio brzmiące konstrukcje i na pewno niedoprawiające dźwięku tam, gdzie nie trzeba. Komuś może się to podobać lub nie.

Warto wiedzieć

W przypadku kolumn BP9080x układ rezonansowy oparty na membranach biernych i tak nie ma wielkiego wpływu na ustawienie kolumn. Za to w znacznie większym stopniu oddziałuje na to zastosowany bipolarny układ głośnikowy. Cała filozofia udanego ustawienia Definitive Technology w pokoju odsłuchowym polega na zachowaniu odpowiedniego dystansu kolumn od ścian. Przyszły użytkownik tych kolumn powinien pamiętać, że wyposażono je w dwudrożny układ głośnikowy zarówno na przedniej, jak i tylnej ściance – żeby uzyskać pożądane charakterystyki kierunkowe oraz wykorzystać odbicia fal akustycznych od ścian generowanych przez umieszczony z tyłu kolumny układ głośnikowy, należy bezwzględnie zachować odpowiedni dystans kolumn od ścian, pozwalający im na pełny oddech. Wtedy BP9080x zabrzmią w pełnej krasie i odwdzięczą się słuchaczowi maksimum swych możliwości. Takim bezpiecznym dystansem od ściany za kolumnami będzie odległość ok. 1,5, a nawet do 2,5 metra. Wszystko oczywiście zależy od wielkości samego pokoju, ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie tych kolumn w pomieszczeniu mniejszym niż 30 metrów kwadratowych. A w takich warunkach możemy już poeksperymentować z ich prawidłowym ustawieniem i uzyskać satysfakcjonujące efekty brzmieniowe.

Podsumowanie

BP9080x w sposób nietypowy i nietuzinkowy prezentują przestrzeń – te kolumny ze względu na specyfikę brzmienia można już na początku skreślić, albo pokochać. Ale na pewno nikt obok nich nie przejdzie obojętnie (pomijając już fakt zaawansowania technologicznego), chociażby z racji walorów brzmieniowych i emocji, jakie są w stanie dostarczyć słuchaczowi. Dla mnie BP9080x bez wątpienia należą do ścisłej czołówki zespołów głośnikowych produkowanych przez Definitive Technology. Przede wszystkim są to kolumny wyróżniające się mocno na tle uznanej konkurencji, stosującej różnego rodzaju nietypowe patenty. Niewątpliwą zaletą tych podłogówek jest łatwość, z jaką można je wysterować za pomocą niemal każdego wzmacniacza, wliczając w to konstrukcje lampowe. Jedynym warunkiem, jaki powinien spełnić ich przyszły użytkownik, jest zapewnienie im odpowiednio dużego pokoju z zachowanym prawidłowym dystansem od ścian – wtedy można w pełni cieszyć się z ich walorów dźwiękowych.

Werdykt: Definitive Technology BP9080x

★★★★★ Oferują spektakularną przestrzeń wspartą potężnie brzmiącym, ale też dobrze kontrolowanym basem. Mogą współpracować z różnymi wzmacniaczami, a dzięki wysokiej efektywności są w stanie osiągać wysokie poziomy głośności ze wzmacniaczami o przeciętnej mocy